Nic nie kaszleć

W artykule Clinical Problem-Solving, Cornia i in. (Wydanie 4 października) przedstawia przypadek krztuśca u 73-letniego mężczyzny z kilkoma wizytami ambulatoryjnymi w ośrodkach opieki zdrowotnej, gdy był zakaźny. Chociaż autorzy omawiają potrzebę profilaktycznych antybiotyków w kontaktach domowych, nie omawiają potrzeby profilaktyki u pracowników służby zdrowia i innych pacjentów, którzy mogli być narażeni na jego działanie w placówkach medycznych.
Pracownicy służby zdrowia z krztuścem mogą rozprzestrzeniać choroby na swoich pacjentów i współpracowników, a szpitalne wybuchy krztuśca mogą być dość kosztowne dla organizacji opieki zdrowotnej.
Pracownicy służby zdrowia, którzy mają bliski kontakt z pacjentami z krztuścem, powinni otrzymywać profilaktykę antybiotykową. Ponadto pracownicy służby zdrowia w wieku poniżej 65 lat, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami i którzy jeszcze nie otrzymali szczepionki przeciw tężcowi, błonicy i bezkomórkowej szczepionki przeciw krztuścowi powinni zostać zaszczepieni tak szybko, jak to możliwe.
Perrianne Lurie, MD, MPH
Pennsylvania Department of Health, Harrisburg, PA 17120
3 Referencje1. Cornia PB, Lipsky BA, Saint S, Gonzales R. Nic nie kaszleć. N Engl J Med 2007; 357: 1432-1437
Full Text Web of Science Medline
2. Calugar A, Ortega-Sanchez IR, Tiwari T, Oakes L, Jahre JA, Murphy TV. Nosocomial pertussis: koszty epidemii i korzyści szczepienia pracowników służby zdrowia. Clin Infect Dis 2006; 42: 981-988
Crossref Web of Science Medline
3. Kretsinger K, Broder KR, Cortese MM, i in. Zapobieganie tężcowi, błonicy i krztuścowi u dorosłych: stosowanie anatoksyny tężca, zmniejszonej anatoksyny błoniczej i bezkomórkowej szczepionki przeciw krztuścowi: zalecenia Komitetu Doradczego ds. Szczepień (ACIP) i zalecenie ACIP, wspierane przez Komitet Doradczy ds. Kontroli Zakażeń Zdrowotnych (HICPAC) , do stosowania Tdap wśród personelu medycznego. MMWR Recomm Rep 2006; 55: 1-37
Medline
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają: Zgadzamy się z komentarzami Lurie. W opisywanym przypadku pracownicy szpitali i inni pacjenci o znacznym narażeniu na pacjenta będącego wskaźnikiem zostali zidentyfikowani i otrzymali profilaktyczną antybiotykoterapię. Nie zdajemy sobie sprawy z przypadków zakażeń wywołanych przez krztuścina, które można przypisać pacjentowi podczas pobytu w naszym szpitalu. Ponieważ większość lekarzy z łagodnym kaszlem prawdopodobnie nadal będzie pracować, zgadzamy się, że doniesienia lekarzy o krztuścach są szczególnie niepokojące 1, co podkreśla potrzebę zwiększenia świadomości na temat krztuśca u nastolatków i dorosłych.
Paul B. Cornia, MD
Benjamin A. Lipsky, MD
Veterans Affairs Puget Sound Health Care System, Seattle, WA 98108
Paweł. va.gov
Ralph Gonzales, MD, MSPH
Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco, San Francisco, CA 94143
Odniesienie1. Flanagan MP. Jak zarządzać ogniskiem krztuśca w twojej praktyce. Fam Pract Manag 2005; 12: 31-34
Medline
Powołanie się na artykuł (1)
[więcej w: myalgan opinie, jeliton opinie, multimed waryńskiego ]

Powiązane tematy z artykułem: jeliton opinie multimed waryńskiego myalgan opinie